poniedziałek, 17 marca, 2025

Ostatnio dodane

Odzież naturalnego pochodzenia – hit czy kit?

Coraz częściej słyszy się o produkowaniu ekologicznej odzieży, której wytwarzanie ani użytkowanie nie szkodzi środowisku. Ciężko nazwać to trendem, aczkolwiek motyw natury staje się z dnia na dzień popularniejszy, a ludzie zaczęli zwracać uwagę na metki przy ubraniach.

Jak wiadomo odzież naturalnego pochodzenia istniała już o wiele wcześniej, jednak dopiero teraz zyskała na uznaniu wśród przeciętnych użytkowników sklepów z ubraniami i dodatkami. Z jednej strony możemy przyznać, że to fantastyczna inicjatywa, która z pewnością przyniesie wiele dobrego zarówno dla ludzkości, jak i środowiska przyrodniczego. Wówczas należy brać pod uwagę zarówno cały proces produkcji elementów garderoby, ale również ich późniejsze użytkowanie. Jednak zawsze znajdzie się grono przeciwników, którzy będą odrzucać daną teorię. Tacy ludzie uważają to za niepotrzebne, a wręcz szkodliwe dla większych koncernów odzieżowych na świecie. Oczywiście w większości są to podmioty związane z takimi firmami, których renoma znacznie słabnie i rośnie na korzyść proekologicznych przedsiębiorstw. Trzeba starać się zrozumieć obie strony, aczkolwiek warto zastanowić się nad kompromisowymi rozwiązaniami. Niemniej jednak naturalnie produkowana odzież ze sprawdzonych źródeł cieszy się ostatnimi czasy dużym uznaniem i szacunkiem ze strony ludzi młodszych i starszych, co można rozumieć wyłącznie na plus. Doskonałym przykładem materiału o wielu drogocennych właściwościach zdrowotnych i nie tylko jest włókno wiskozowe, które od niedawna pojawia się na większości metek odzieży sportowej czy specjalistycznej, a także bielizny dziennej i nocnej. W tym miejscu chcielibyśmy przybliżyć Państwu jej genezę oraz możliwości zastosowania w życiu codziennym i zawodowym.

Czym tak naprawdę jest wiskoza?

Otóż jest produkowana w oparciu o celulozę drzewną, która sama w sobie posiada wiele wspaniałych cech. Wiele współczesnych firm opracowało specjalny system jej wytwarzania, gdzie w żaden sposób nie zagrażają ekosystemowi. Powstała tkanina najczęściej jest wykorzystywana do szycia ubranek dziecięcych, odzieży sterylnej, piżam i bielizny, ze względu na swoje nietypowe atrybuty.

Jakie korzyści płyną z jej użytkowania?

Tutaj można wymieniać mnóstwo pozytywnych cech, które towarzyszą ekologicznej naturze wiskozy. Pierwszą z nich jest hipoalergiczność, co szczególnie doceniają rodzice i osoby uczulone na konkretne składniki tkanin. Włókno wiskozowe nie przyciąga do siebie kurzu, a także zapewnia warstwę ochronną przed ewentualnymi podrażnieniami i uczuleniami. Idealnie nadaje się na odzież dla niemowlaków, które bardzo często miewają różne reakcje alergiczne na sztuczne materiały. Podobnie sytuacja wygląda między innymi w szpitalach czy innych miejscach ze wzmożoną czujnością pod względem higieny, gdzie ubrania nie powinny zawierać alergenów i zapewnić użytkownikom odpowiedni komfort i wygodę podczas noszenia. Właśnie naturalność wiskozy oraz jej przewiewność gwarantuje swobodne oddychanie skóry, ale również zniwelowanie nieprzyjemnego uczucia potliwości. Z drugiej strony materiał ten zjawiskowo prezentuje się na ciele, dzięki swojej relaksacyjności. Dla osób niezorientowanych w tematyce włókiennictwa wiskoza będzie przypominać mieszankę jedwabiu i bawełny poprzez swoją połyskliwość i miękkość w dotyku.

Jak zadbać o włókno wiskozowe?

Przede wszystkim pojawia się jedna wątpliwa kwestia, czyli wiskoza – jak prać? Wbrew pozorom to bardzo proste, ponieważ należy postępować jak w przypadku tkanin delikatnych i wrażliwych na silne środki piorące. Co więcej, trzeba pamiętać o zrezygnowaniu z prania w wysokich temperaturach, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i elastyczność ubrań z wiskozy. Muszą Państwo uważać, ponieważ ten rodzaj materiału owszem jest wytrzymały, jednak szanujmy jego naturalne komponenty, które niekoniecznie będą w stanie znieść intensywne działanie substancji chemicznych. Mimo wszystko naprawdę warto spróbować i zakupić odzież wykonaną chociaż w połowie z wiskozy, aby przekonać się na własnej skórze o jej prozdrowotnych właściwościach.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Latest Posts